Praca zdalna – najważniejsze zasady

1. Dobrze zaplanowana praca

Pierwszą rzeczą, którą każdy pracownik powinien zrobić przed rozpoczęciem właściwej pracy jest jej zaplanowanie. Precyzyjne rozpisanie zadań w punktach, z przewidzianym czasem ich wykonania, pogrupowane według ich priorytetu to klucz do właściwej organizacji. 

2. Regularne przerwy

Podczas pracy w domu pracownik nie traci czasu na kawę i pogawędki ze współpracownikami, ale to nie oznacza, że nie ma prawa do przerwy. Warto wyjść na spacer i dotlenić umysł. Należy pamiętać, że zbyt długa izolacja i praca bez odpoczynku jest pewnym sposobem na szybkie wypalenie zawodowe.


3. Wydzielone miejsce i porządek na stanowisku pracy

Dobrą organizację zaczyna się od uporządkowania przedmiotów wokół stanowiska pracy. Należy wyeliminować zbędne elementy, które będą tylko rozpraszały. Za to warto przygotować niezbędne urządzenia i narzędzia do wykonywania zadań. Mieszkanie powinno kojarzyć się ze spokojem i komfortem. Jednak zbyt swobodna atmosfera może łatwo rozkojarzyć, dlatego tak ważne jest posiadanie wydzielonego miejsca pracy.

4. Narzędzia ułatwiających organizację i współpracę

Praca zdalna staje się łatwiejsza, jeżeli zaczynamy używać odpowiednich narzędzi. Możemy podzielić je na dwie kategorie: umożliwiające współpracę z innymi osobami na odległość i te, które usprawniają samodzielną organizację pracy. Dzięki nim praca zdalna może stać się przyjemniejsza i prostsza, a pracownik szybko zauważy wzrost efektywności.

5. Lista “To do”

Regularne prowadzenie kalendarza i uzupełnianie go o kolejne obowiązki pozwoli dokładnie zaplanować tydzień. Można w ten sposób wygospodarować czas na niespodziewane zadania co pozwoli rozsądnie zarządzać terminami. Dzięki temu nie przeoczymy żadnego upływającego terminu, a w rezultacie znacznie ograniczymy poziom stresu.

Komentarze